Kalkulator opłat w Chorwacji
 

Sprawdź również oferty ubezpieczeń turystycznych chroniących m.in. przed skutkami COVID-19 | Już od 2,59 zł/dzień. Ubezpiecz siebie i bliskich na wakacje w Chorwacji. Kliknij w przycisk i kup online.

Oblicz składkę

Jakie są całkowite koszty wyjazdu na wakacje do Chorwacji?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć, że całkowite koszty jakie poniesiemy w związku z wyjazdem na wakacje do Chorwacji zależą od dwóch czynników - będą to:

  • koszty przejazdu przez kraje pośrednie, które znajdują się na trasie do Chorwacji (opłaty za przejazd w formie winiet)
  • koszty przejazdu przez Chorwację (opłaty za przejazd na bramkach autostradowych)

Poniżej przedstawiamy przykładowe obliczenia całkowitych kosztów na jakie należy się przygotować. Przeanalizujemy dwa warianty podróżowania:

  • Trasa z Polski do Makarskiej, przez Czechy, Austrię i Słowenię
  • Trasa z Polski do Makarskiej, przez Słowację i Węgry

Dla ułatwienia obliczeń założymy, że poruszamy się samochodem osobowym, zarejestrowanym na 5 osób. Zakładamy, że jedziemy na wakacje, które potrwają nie więcej niż 10 dni - to znaczy, że w tym okresie powinniśmy opuścić Polskę, dojechać do Chorwacji, spędzić tam trochę czasu i wrócić na teren naszego kraju. Z Polski wyjeżdżamy 1 września 2020 roku, zaraz po północy. Wracamy 10 września około godziny 23.30.

Przypadek 1 - Trasa z Polski do Makarskiej, przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Zacznijmy od wyliczenia kosztów przejazdu przez kraje pośrednie. Powinniśmy zakupić winiety, które umożliwią nam poruszanie się po nich w okresie przynajmniej 10 dni. Aby sprawdzić koszt winiet możemy skorzystać z gotowej aplikacji, która wykona obliczenia za nas. Dzięki niej łatwo dobierzemy i zakupimy winiety. Aby zobaczyć przykładowe obliczenia, można kliknąć w ten link.

Z powyższych obliczeń wynika, że powinniśmy kupić winiety za 319,96 zł, które zostaną przesłane paczkomatem InPost - 9,99 zł. Razem daje to kwotę 329,95 zł.

Po opuszczeniu Słowenii i wjechaniu do Chorwacji podróż rozpoczniemy od wjazdu na autostradę na bramce Trakošćan (A2) - na północ od Zagrzebia. Pojedziemy nią aż na samo południe i z autostrady zjedziemy w na bramce Zagvozd (A1) - zaraz obok Makarskiej. Korzystając kalkulatora dostępnego na tej stronie łatwo możemy sprawdzić, że koszt podróży w jedną stronę, w sezonie, autem osobowym (kategoria I) wynosi 170.98 zł:

  • Trakošćan (A2) - Zaprešić (A2) -> 32.57 zł
  • Zaprešić (A2) - Zagreb (Lučko) (A1) -> bezpłatny, ponieważ jest to obwodnica Zagrzebia
  • Zagreb (Lučko) (A1) - Zagvozd (A1) -> 138.41 zł

Na podstawie powyższych obliczeń możemy stwierdzić, że uwzględniając koszt winiet oraz przejazd po autostradach chorwackich tam i z powrotem, całkowity koszt opłat drogowych wyniesie około 671.91 zł.

Przypadek 2 - Trasa z Polski do Makarskiej, przez Słowację i Węgry.

Podobnie jak w przypadku 1, skorzystamy z kalkulatora, który podczas dobierania winiet do podróżowania po krajach ościennych uwzględni wszystkie parametry przejazdu automatycznie. Aby zobaczyć przykładowe obliczenia, można kliknąć w ten link.

Z powyższych obliczeń wynika, że powinniśmy kupić winiety za 139,80 zł. Już na pierwszy rzut oka widać, że ta trasa będzie tańsza. Koszt winiet jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku 1. Dodatkowo nie musimy płacić za wysyłkę winiet, gdyż w Słowacji i Węgrzech obowiązują e-winiety, które sklep wysyła na maila w ciągu kilku godzin od złożenia zamówienia.

Zaraz po przekroczeniu granicy i opuszczeniu Węgier, powinniśmy wjechać na autostradę na bramce Goričan (A4) - na północny wschód od Zagrzebia. Pojedziemy nią aż na samo południe i z autostrady zjedziemy w na bramce Zagvozd (A1) - zaraz obok Makarskiej. Zaznaczając odpowiednie pinezki na mapie powyżej (punkt początkowy - miejsce w którym wjeżdzamy na autostradę oraz punk końcowy, czyli miejsce w którym ją opuszczamy), program wyznaczy trasę, której przejechanie będzie kosztowało około 168.27 zł:

  • Goričan (A4) - Sveta Helena (A4) -> 29.85 zł
  • Sveta Helena (A4) - Zagreb (Lučko) (A1) -> bezpłatny
  • Zagreb (Lučko) (A1) - Zagvozd (A1) -> 138.41 zł

Uwzględniając koszt winiet oraz koszt przejazdu po Chorwacji tam i z powrotem, całkowity koszt opłat drogowych na wakacje do Chorwacji na 10 dni wyniesie 476.34 zł.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe obliczenia okażą się pomocne i pomogą Państwu zadecydować, którą trasę wybrać. Pamiętajmy, aby nie kierować się jedynie ceną przejazdu - powinniśmy mieć także na uwadze jakość dróg po których będziemy się poruszać.

W przypadku 1, na trasie Czechy - Austria - Słowenia, praktycznie cały czas będziemy poruszać się po autostradach. Podróż okaże się droższa, ale i dużo bardziej komfortowa.

W przypadku 2 będziemy musieli przejechać przez Słowację, która jest terenem górzystym, nie jest pokryta autostradami - podróż będzie odbywała się typowymi drogami krajowymi co nieznacznie wydłuży czas podróży i spowoduje większe ryzyko otrzymania mandatu.

Życzymy szerokiej drogi i udanego odpoczynku! :)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium